tirsdag, marts 20, 2007

Messe-dage

Hvor er det dejligt med en fridag ovenpå den hektiske week-end i Vissenbjerg. Håndarbejdsmessen gik planmæssigt, der var mange glade og interesserede gæster og det ser ud som om det løber rundt økonomisk (for mig, altså..)
Her kommer lidt billeder derovrefra, først et par billeder af vores stand:

- Dorte var med som hjælper og "kreativ chef"..

- Så kom der gæster en masse, og der blev ikke tid til at fotografere særlig meget. Der var dog et par enkelte VIP's som jeg ikke kunne lade slippe bort før deres tilstedeværelse på vores ydmyge stand var blevet dokumenteret! For vi fik nemlig besøg af Prudence og Ingerlise, FreeForm-dronningerne themselves..

- Og Formand Karin (Spindeforeningen) dukkede op i en totalt uimodståelig filtet poncho, lige i mine favorit-farver:

Efter en lang dag på messen var benene godt møre, og det var skønt at kunne slappe lidt af med lørdagsslik og det seneste nye strikketøj:

Det er et mønster med forkortede rækker, som jeg tænkte ville passe glimrende til Noro Kureyons lange farvesekvenser. Foreløbig er jeg tilfreds med hvordan det vokser sig smukkere og smukkere, så det kan bare ikke gå hurtigt nok med at få det færdigt! Det skal blive til en sweater, måske med ensfarvede ærmer.
Desværre kom jeg ikke på nogen af de udbudte workshops i år, men Dorte var afsted på filte-kursus hos Ewa Kuniczak fra Skotland. Hun kom tilbage med denne flotte blomst:

- Jeg vil gerne sige mange tak til alle kunder og gæster der viste interesse for vores ydmyge stand. Det var rigtig hyggeligt at være der, og at snakke med så mange skønne håndarbejds-mennesker.

Comments:
suuuk, hvor ser det dejligt ud! én dag kommer også jeg med!
kh.fra Island
Frida
 
Kæreste Birthe.

Kunne du ikke have redigeret bare en LILLE BITTE SMULE i billedet af mig? Jeg ligner sgu da noget, der er løgn! (Hmm, hvem sagde: "Sådan plejer du da at se ud, Karin"....)
Hvor er det flot, du sådan har fået dine ting beundret af Prudence - hun må da om nogen vide, hvordan det skal se ud for at være "rigtigt". Og det er dit i hvert fald, Birthe. Tak for en hyggelig sludder - jeg nød dagen i Vissenbjerg meget.

Knus Karin
 
Tak for sidst, det var dejligt at møde dig igen!
Vi må hellere få arbejdet videre med det, vi snakkede om.
 
Hvor ser det ud til at havde været hyggeligt. Jeg må se at få skrabt tid til næste år.
Glæder mig til at se hvordan din bluse kommer til at tage sig ud. Det kan jo kun blive godt når det er dig der laver det. Din ringbrynje er både flot og anderledes.
 
Send en kommentar



<< Home

This page is powered by Blogger. Isn't yours?