fredag, juni 15, 2007

Vævede tørklæder færdige!

Det blev til et laaangt og et lidt for kort tørklæde.. Det korte blev kun 1 meter, så slap trenden op. Jeg må have målt en anelse forkert på det første - det er til gengæld blevet næsten 2 meter..
Billeder kommer senere, da kameraet naturligvis valgte at løbe tør for batteri netop som jeg havde draperet de to tørklæder rigtig fint ude på græsplænen, og lige om lidt skal jeg ud af døren, så der er ikke rigtig tid til at vente på opladningen nu.
Jeg er meget glad for især det første tørklæde. Islætten til det har jeg spundet på min skønne håndten "Spindlewood", og det består af meget fin og blød håndfarvet 1-trådet merino.
Et nyt projekt er allerede i gang (og snart færdigt!) på væven. Et bredt sjal denne gang, i forskellige garnkvaliteter i røde nuancer.

Comments:
Iiiihh hvor jeg glæder mig til at se billeder. Og sikke flittig du er blevet til at blogge. Dejligt.
 
uh det bliver spændende at se!
 
Send en kommentar



<< Home

This page is powered by Blogger. Isn't yours?